Saç Ekimi Nedir ? - Saç Ekimi Nasıl Yapılır ? - Medeks
  • TR: +90 506 129 02 72 ENG / SAU: +90 543 404 80 11
tr en sp

Saç Ekimi Nedir?

Saç Ekimi Nedir?

  • Medeks Hair Center
  • 25 Ekim 2019
  • Etiket: Saç Ekimi

Günümüzde insanların yaşamış olduğu en büyük problemlerin başında saç dökülmesi gelmekte. Genellikle belli bir yaşın üzerindeki erkeklerde oldukça sık görülüyor. Bunun yanı sıra gençlerin bir bölümünde de ortaya çıkabilen kellik; artık özel bir teknik sayesinde sorun olmaktan çıkıyor. Bu noktada saç ekimi nedir sorusunun yanıtını vermek lazım.

Saç Ekimi Neden Gerekli?

Saç, bir insanın dış görünüşünde ilk göze çarpan yerdir. Farklı şekillere ve modellere sokulabilir. Dış dünya üzerinde bırakılan etkinin temel kaynağıdır. Bunun zamanla dökülmesi, farklı nedenlerden dolayı seyrekleşmesi çok büyük bir sorun olarak tanımlanır. Birçok kişi bu yüzden estetik kaygılar yaşayabilir. Buna ek olarak insanın kendine olan güveni de sarsılabilir. Saç ekimi nedir çerçevesinde, bu işlemin sağlıklı kökler alınarak, dökülmenin olduğu bölgeye yerleştirilmesidir diyebiliriz. Birçok değişik teknikle yapılır.

Kimler Saç Ektirebilir?

Saç ekimi, dökülme, kelleşme ve seyreklik sorunuyla karşı karşıya kalmış olan kişilerin alabileceği bir hizmettir. Bu noktada bir yaş sınırlaması söz konusu olmasa da, genellikle 24 ve üzeri aralığın daha uygun olduğunu ifade etmek gerekiyor. Elbette kişinin sağlık sorununun olmaması, cerrahi müdahaleden olumsuz etkilenmemesi gibi birçok değişik parametre de vardır.

Saç Ekimi Öncesinde Neler Yapılır?

Saç ekimi nedir çerçevesinde ilk olarak birtakım ön hazırlıklar gerçekleştirilir. Her insanda dökülmenin nedeni farklı olabilmektedir. Hastalık, genetik faktörler, kazalar, hormon sorunları karşımıza çıkabilmekte. Bunun yanı sıra saç kaybı da değişiklik gösterebilmekte. Tamamen üst kısmı kelleşmiş olan insanlar mevcuttur. Bazılarında ise sadece belli bölgelerde böyle bir sorun dikkat çeker. Uzman doktorlar, bu çerçevede gerekli incelemeleri yapar. Dökülmenin boyutu, bunun yerine ekilecek olan saçların sıklığı değerlendirilir. Tüm bu süreç karşılıklı görüş alışverişi şeklindedir. Kaç kök ektirmek istediğinize siz karar verirsiniz. Böylelikle nasıl bir yolun takip edileceği belirlenir.

Saç Ekiminde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Saç ekimi nedir sorusunu yanıtlarken, kullanılan yöntemlerden de bahsetmek lazım. Birden fazla teknik söz konusu. Ancak bunların arasında öne çıkan Fue ismiyle bilinmekte. Çünkü birçok avantajı da beraberinde getirmekte. Bunları şöyle sıralamak mümkün;

• Fue yönteminde saç kökleri çok itinalı bir biçimde ve teker teker alınır. Böylelikle ilgili bölgeden doku transferi yapılmaz. Yani kesik, yara izi gibi durumlar söz konusu değildir.
• Operasyon sırasında lokal olarak bilinen anestezi uygulanır. Bu sayede hastanın acı hissetmesinin de önüne geçilmiş olunacaktır.
• Her saç tipine uygundur. Dökülme nerede olursa olsun kesin sonuç verir.
• Uygulamanın yapılacağı alana birden fazla saç ekimi gerçekleştirilebilmektedir. Yani santimetre kareye 60'a kadar kök ekilebilir.
• Ekim için yeterli saçı olmayan kişilere; vücudun başka bölgesinden alınmış olan kökler uygulanabilmektedir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi nedir konusuna bilinmesi gereken bir diğer şey ise cerrahi aşamadır. İlk olarak kök sayısına karar verilir. Bunun sonrasında saçlar ilgili bölgeden çıkarılır. Bunlar özel bir alana koyulur. İkinci aşama ise kanalların açılmasıdır. Uygulamanın olacağı bölge üzerinde titiz bir çalışma yürütülür. Böylelikle sürecin bu bölümü tamamlanmış olacaktır. Ardından saçlar ekilir. Bu işlem uzun sürebilmektedir.

Saç Ekiminde Ne Zaman Sonuç Alınır?

Saç ekiminin bitmesinden sonra baş bölgesi bandajlanır. Doktorunuzun tavsiyelerine uyarak, birkaç gün sonra yaşamanıza devam edebilirsiniz. Ekilen saçların dökülmesi ve yerine yenilerinin çıkmaya başlaması, birkaç aylık süreç demektir. Bu yöntemin başarısız olma ihtimali söz konusu değildir. Bunun yanı sıra en büyük avantajı; ekilen saçların bir daha asla dökülmemesidir.

Paylaş: