İstanbul Fue Saç Ekimi - Fue Saç Ekimi - Medeks Hair
 • +90 532 404 80 11
tr en sp

Fue Saç Ekimi

Folliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE), saç köklerinin hastanın verici alanından (başın arka kısmı) ayrı ayrı alınarak alıcı bölgeye (kelleşen alanlara) tek tek nakledildiği bir saç nakli tekniğidir. Saç kökleri özel bir alet kullanılarak çıkarılır ve daha sonra alıcı bölgeye ekilir. Yara izi, nokta nokta bir görüntü oluşmaz.

Fue Saç Ekimi

 • Minimal invaziv – Sert cerrahi aletler yok

 • Lokal anestezi altında gerçekleştirilen işlemden hemen sonra günlük faaliyetlerinizi devam ettirebilirsiniz

 • Görünür tüm izler ameliyat tarihinden itibaren iki hafta sonra kaybolur.

 • Kafa derisinde iz ve dikiş yok.

 • Tamamen ağrısız

 • Fue Tekniği Nedir ve Nasıl Uygulanır?

  Saç ekimi gerçekleştirilmesi sırasında kullanılan temel yöntemlerden birisi fue tekniği olarak bilinir. Bu teknik, Foliküler Ünite Ekstraksiyonu olarak bilinir ve saç kökleri lokal anestezi ile teker teker alınarak, nakil bölgesine yerleştirilir. Bu işlem için lokal anestezi altında özel uçlu mikro motorlar kullanılır. Bu sayede tek tek alınan saç kökleri yine saçsız alanlara tek tek yerleştirilir.

  Teknik sırasında özellikle saçın doğal çıkış açısı ve yönü göz önünde bulundurularak, yerleştirme yapılır. Günümüzde saç nakil uygulamalarında çok fazla tercih edilen bu teknik, cerrahi bir girişim içermediği için hastalara daha rahat gelmektedir. Nazik yapılı bir işlem olduğu için saç derisinde zararı en düşük seviyeye indirgeyen bu işlem, kesi ve dikiş gerektirmeden uygulanmaktadır.

  Fue Tekniği Genel Özellikleri Nelerdir?

  Saç nakil işlemlerinde fue tekniği sayesinde örneklerin alındığı bölgede doku alınmaz, sadece ilgili kök hücresi ile çalışma yapılır. Kesim veya dikiş gibi sonuçlar oluşturmadan, sadece 0,6 milimetre çapında küçük sıyrıklar ortaya çıkar ve kendiliğinden kısa sürede iyileşir. Örnekler enseden alınarak, hem saç nakli yapılabilir hem de kaş, bıyık ve sakal transferi sağlanabilir.

  Teknik sayesinde her seansta örnek alınan alan durumuna göre ve ekilecek kök alana bağlı şekilde 4000-6000 arası örnek alınabilir. Her örnek 1-3 saç teli barındırır ve ortalama 2 saç teli ekimi gerçekleştirilir. Her santimetre başına 50 adet kadar saç kökü elde edilir.

  Fue Tekniği Ne Zaman Sonuç Gösterir?

  Uygulamalar sonrasında ağrı çok düşük seviyede olmakla birlikte iyileşme süresi daha kısa olur ve genellikle ekim sonrası çıkan ilk saçlar dökülür. 2-3 ay sonrasında yeniden çıkar ve artık uzamaya başlar. Temel olarak fue tekniği ile saç nakli uygulandığında, ilk aylarda dökülen saçlar 6 aydan itibaren tamamen uzamaya başlar.

  6 ay sonrasında elde edilen saç yoğunluğu ve görüntüsü göz dolduran bir sonuç ortaya çıkarır. Ancak işlem sonucunda saçlar adaptasyon sürecini yaklaşık 1 yıl gibi bir süre içerisinde tamamlar. Yeni ekilen saçlar dökülmeme özelliği göstereceği için kişinin kendi saç renginden farklı renk ve karakter gösterebilir.

  Fue Saç Ekimi

  Saç dökülmesi hem erkeklerin hem de kadınların karşılaşabileceği en önemli sorunlardan birisidir. Genetik nedenler, hastalık, ilerleyen yaş, yaşanan kazalar gibi birçok farklı nedenden ötür bu problem ortaya çıkabilir. Fue saç ekimi sayesinde, başınızın belli bölümlerinden alınan saç kökleri; seyrelmiş ya da dökülmüş olan alana başarılı bir şekilde nakledilir. Böylelikle saçlarınıza yeniden kavuşmuş olursunuz.

  Saç Tipi ve Dökülmenin Derecesi Belirlenir

  Fue saç ekimi işlemleri birden fazla aşamadan oluşur. İlk olarak hastanın baş bölgesi ayrıntılı bir şekilde incelenir. Hangi alanlarda dökülme var ve bunun derecesi nedir gibi sorulara yanıt aranır. Bu sırada fotoğraflama yapılır. Dökülmemiş, sağlıklı saçların olduğu bölge kontrol edilir. Buradaki köklerin yeterli olup olmadığına bakılır. Bunun sonrasında firmamızın uzman ve tecrübeli cerrahları bir yol haritası oluşturulur.

  Saç Kökleri Başarılı Bir Şekilde Alınır


  Fue saç ekimi sırasında ilk aşamanın ardından, saçlar çok kısa olacak şekilde tıraşlanır. Böylelikle mikro motor sayesinde köklerin alınması çok daha kolay olabilecektir. Eğer yeterli saç baş bölgesinde yoksa, bunun yerine bacak, sırt ve göğüsten de saç kökleri alınabilmektedir. Bu noktada kişinin ağrı ve acı hissetmemesi adına lokal anestezi uygulanır.

  Saçların Alınması Tek Tek İşlem Gerektirir


  Fue yönteminin en dikkat çekici özelliği; saç köklerinin tek tek alınmasıdır. Yani bir hat şeklinde deri kesilmez. Köklere özel işlem uygulanır. Mikro motorun bu sırada kullanılması, başarılı bir sonuç verir. Bunlara greft adı verilir. Bozulmaması ve özelliğini kaybetmemesi adına içerisinde besleyici sıvının olduğu bir kaba koyulur. Saç köklerinin tekli, ikili ve üçlü olduğunu hemen belirtmek gerekiyor. Tekli olanlar genellikle ön bölgeye yerleştirilir. Diğerleri ise arka kısma ekilir.

  Ön Saç Çizgisi Oluşturulur


  Fue saç ekimi çerçevesinde ön saç çizgisi oluşturulması çok önemlidir. Çünkü bu çizginin gerisinde kalan yerlere saçlar ekilecektir. Buna hem siz hem de doktorlarımız karar verir. Elbette sizin talepleriniz dikkate alınarak ona göre işlem yapılır. Ardından yeniden, saçların dağılımı hakkında bir görüş belirtebilirsiniz. Hangi bölgeye ne kadar saç istediğinizi söylediğinizde, yol haritası da tamamlanır. Cerrahi müdahale için her şey hazırdır.


  Kanal Açma İşlemleri


  Saç ekimi işlemlerinde kanal açmak, ekimin yapılmasından önceki son aşama olarak dikkat çeker. Burada dikkat ettiğimiz temel şey ise kanallar ile saç köklerinin çaplarının aynı olmasıdır. Böylelikle greftler daha iyi bir şekilde beslenir. Bunun sonucunda saçlarınız hem sağlıklı hem de çok güçlü olur. Buna ek olarak kanal açarken, dökülmeden önceki yöne göre hareket edilecektir. Böylelikle dışarıdan bakıldığı zaman ekim gerçekleştirmiş bir kişi gibi görünmeyeceksiniz.

  Saçların Yerleştirilmesi


  Fue saç ekimi noktasında, sağlıklı yerlerden alınmış olan kökler son derece başarılı ve hassas bir şekilde kanallara yerleştirilir. Ekimin süresi, hastaya göre ve tercih edilen kök sayısı çerçevesinde farklılık gösterebilmektedir. Bunun en az 5 saat olduğunu ve işleme göre uzayabildiğini ifade etmek gerekiyor. Tüm operasyon boyunca ilgili yer uyuşturulduğundan, hiçbir acı hissetmezsiniz. Olası komplikasyonların önüne geçebilmek için tüm önlemler cerrahlarımız tarafımızdan alınır. Böylelikle süreç tamamlanmış olur.

  İyileşme Süreci Nasıl?


  Fue saç ekimi sonrasında dikkat edilecek bazı hususlar vardır. Özellikle operasyon sonrasındaki ilk 1 hafta içerisinde kafanızı korumalısınız. Sigara ve alkol kullanımı önerilmez. Aynı zamanda kirli olarak tanımlanabilecek mekanlardan, ortamlardan uzak durulmalıdır. Saçın yıkanabilmesi için belli bir süre beklemeniz gerekmektedir. Kök kısmında kızarıklıklar ve kabuklar ortaya çıkar. Bunlar zamanla geçer. Ekilmiş olan saçların dökülmesi sizi korkutmasın. Çünkü yerine daha güçlü olanları çıkacaktır.